KANLICA MANTARI

KANLICA MANTARI

Serkan 13-10-2022, 14:34 0 126 kez görüntülendi

Russulaceae ailesinden Lactarius salmonicolor, Lactarius deliciosus ve Lactarius deterrimus mantarlarına Türkiye'de genel olarak verilen isimdir. Bunun yanında çam mantarı ve Melki mantarı, çintar olarak da bilinirler. Kitap tanımlarının haricinde "topraktan biten kırmızı et" olarak isimlendirdiğim kanlıca mantarı ile tanışmam 10 yıl öncesine dayanıyor. Mantar kültürü olmayan biri iken, bu mantar türü ile tanıştıktan sonra toplama dönemlerinin gelmesini her zaman dört gözle beklemişimdir.

Genelde sonbahar mevsiminde toplamak için aramaya gittiğimiz kanlıca mantarı, aminoasit içeriği bakımından zengin oluşu nedeniyle yararlı bir protein kaynağıdır. Kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini, Niasin ve C vitaminleri de içinde barındırmaktadır.

Ülkemizde, batı karadeniz bölgesinde oldukça sık tüketilen ve bu bölgeden olup İstanbul da ikamet edenlerin bu mevsimlerde ormanlık yerlerde sıkça aramaya çıktıkları bir mantardır. Bu ürüne özel günler dahi düzenlenebilir. Dedim ya, topraktan kırmızı etin yetişmesi gibi. Kavurması, yemeği, yumurtalı, hali hazırda küçük boyda olanları sobanın tepsisine az yağ ve tuz ekleyip hızlıca pişirebilir mideye indirebilirsiniz.

Yapmış olduğum mantar toplama sırasında çektiğim bir videoyu sizlerle paylaşayım.Doğada benzerleri oldukça fazla, muhakkak suretle bilen biri ile bu mantarı toplamanızda fayda var. Çünkü, yanlış mantarlar üzücü sonuçları beraberinde getirmesin. Mantar aranırken genelde bulma hırsına bürünen bizler doğanın zeminine zarar verebiliyoruz. Doğanın tabanını alt üst etmeye gerek yok. Çünkü, ekolojik denge de kendi içinde bitkiler tamamlaması gerekenlerini kendi ellerimizle mantar yiyeceğiz diye talan etmiş olmayalım.

Mantarı toplarken, boğazından kesmekte fayda var. Bulunduğu yerde kökünde oluşan diğer sporlarını (yumurtalarını) alarak tahrip yapmayalım ki, tekrarında çoğalarak geri gelsinler.

Hem doğa gezisi, hem mantar toplama sizlere şehir hayatında iyi gelebilir. Kendimize saygı, doğaya saygıdan geçer unutmayın.

Keyifli mantar toplama ve yemeler....

Not: Videoyu beğenip kanalıma abone olmayı unutmayın.....

Sevgi ve saygıyla kalın....Yorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız