Senin yerine de düşünüyorum!

Senin yerine de düşünüyorum!

Serkan 6-11-2018, 14:44 0 380 kez görüntülendi

sorular, sorular, sorular...hemen oturun ve yazmaya başlayın, kafanızın içindeki cevap arayan soruları. Bakalım sonu soru işareti ile biten cümle çıkacak? Ben denedim, yaklaşık 30'a yakın sonu soru işareti ile biten cümle yazdım. İşin ilginç tarafı bazı soruların karşılığına bir cevap değil birkaç cevap aradığımı farkettim. Kafalar hep meşgul olunca, soru işaretleri ile dolunca, bilinçaltına yerleşir ve çözüm yolları arama metotlarına bir süre ara verir.

Bazılarımız bunlar için, hemen çözüm aramaya giderken, bazılarımız rafa kaldırır, bazılarımız kısa sürelerle erteleme yapar, bazılarımız da sesli konuşarak hem soru sorar hem cevabını verir. Kafalar bu kadar meşgul iken farkında olmadan bizi gerginliğe itebilir. Normal davranışlardan sapabilir, alışık olmadığımız tavırlar sergileyebiliriz. Tüm bunlar yetmez gibi, tanıdığımız, tanımadığımız kişilerin yerine de düşünüp, onlar adına soru sorup cevaplarını aramaya başlarız. Bununla da yetinmez onun adına strese girer, zıvanadan dahi çıkabiliriz. Hâl böyle olunca, zihin yorgunluğunu atacağımız bir zemin kalmaz. Bırak başkasının yerine düşünmeyi, önce kendi dünyanda kendiniz çiz ki, gölgen belli olsun. Bırak başkasının yerine düşünmeyi, önce kendi dünyanda kendiniz çiz ki, gölgen belli olsun. Düşünmen istendiği zaman replik verirsin.

Bir ingiliz atasözü der ki, "Two heads are better than one" (iki kafa, bir kafadan iyidir). Belki de ihtiyacımız olan şey, başka bir bakış açısına ihtiyacımız olduğu halde, ihtiyacımız yokmuş gibi davranmak. Elbette akıl akıldan üstündür, göremediğimiz, görmediğimiz kör noktaları başka bir göz görebilir, bize çözüm yolları sunabilir.

Beden yorgunluğunu atlatmak mümkündür; ancak zihin yorgunluğunu atlatmak çok kolay olmadığı gibi, dönüşü olmayan sonuçlara kadar gidebilir. Çözüm mü, çözüm için birçok şey söylenebilir, ilaçlar önerilebilir; ancak en önemlisi bu durumu kontrol altına almak, kontrolümüzde tutmak bizim elimizde. "Bİ RELAKS" sakin bir duruşla, herşeyin üstesinden gelinebilir. Sakin düşünce ile sonuç alınamayacak sorun yoktur. Unutmayalım ve zihnimizi gereksiz yormayalım.

Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın...Yorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız