2018' e iki gün kala...

2018' e iki gün kala...

Serkan 30-12-2017, 21:00 0 493 kez görüntülendi

80'ler, 90'lar, 2000'ler derken; yıllar su misali 2018' e günler kaldı. Bazen iyi, bazen kötü, bazen hüzünlü, bazen sevinçli, vs...bazen heyecanlı oldu günlerimiz. Artık önümüzdeki yıla bakacağız. 2017' ye veda ederken benim için hüzünlü ve buruk bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Çocukluk dönemlerimde (ne kadar büyüksem smile ) yeni yılın heyecanını an be an yaşardım. İyisi ile kötüsü ile bir yıl geride kalıyor, ertesi sabahın sihirli bir değnekle değiştirilmiş olacağını düşünürdüm. Hiçbirşeyin değişmediğini görünce dumura uğrardım. Hayatın çizgisi hep aynı, çizginin neresinde hissediyorsan değişikliği yakalamışsındır aslında. Yeni yıl aslında hayatın her alanında, her anlamında kemale ermek için güzel bir fırsat. Nasıl bakıp, değerlendirdiğimize göre değişir.

Biraz da yılların çabuk geçmesi yaşlanma hissini de iyiden iyiye gösteriyor. Yeni hayaller, yeni planlar, yeni bir yıl, yeni, yeni....diye başlayıp gidiyor. Uzun uzadıya giden bazı tartışmalar ve söylemler de oluyor. Biz neden yılbaşını kutluyoruz? İki yıl önce 1 Ocakta cuma günü boğazda tekne ile balık avına çıkmıştık. Boğazda birçok noktaya baktık; ama nafile birşey bulamadık. Cuma namazı vakti yaklaşıyordu. Namaz için Bebek sahilde bulunan bir camiye gittik. Namaz öncesi imam yılbaşı kutlamalarının yanlış, yapılmaması gerektiğini, Mekke' nin fethine denk geldiğini ve hristiyan bayramı olduğunu anlatıyordu. Camilerde genelde başımız önümüzde süt dökmüş kedi gibi dinleriz. Ya iç dünyamızda anlatılanlarla kendimizi eşleştiriyoruzdur yada namazdan sonra neler yapacağımızın planını yapıyoruzdur. Camii içinde plan yapmak en güzeli çünkü çıt çıkmaz ve sakin kafa ile planlar yapılır vesselam. Sorsam mı? sormasam mı? derken neyse imama Mekke' nin fetih tarihi 1 Ocak mı? diye sordum, imam "1 Ocak değil; ama müslümanlar bu kutlamaya iştirak etmesinler diye......" böyle anlattıklarını ifade etti. Sorgusuz bir hayat, sorusuz dinlemeye döner. Benzer bir durum yaşanmış oldu. Eksik anlatılan herşey, beraberinde hayatımıza hep yanlışları getirir.

Mekke' nin fetih günü 11 Ocak' tır. Noel Bayramı da 25 Aralık' ta Hz.İsa' nın doğum günü olarak kutlanır. Bugüne dek, yılbaşını kutlamayalım Mekke'nin fethidir denilip; ama adına birşey yapıldığını ne öncesinde, ne sonrasında, ne de o anda görmedim. Ayrıca, kim neye inanıyor ve bayramını ona göre yapıyorsa da saygı duymak gerekir ki, karşılığında saygı gösterilsin. Doğru bildiğimiz yanlışlar, hayatımızın her zamanında bizimle beraber yürümeye devam eder.

Her canlıya saygı göstermek zorundayız. Bu bilinçte hareket etmeli, bu şekilde davranışlarımızı göstermeliyiz.

Hayatımıza değer katarak yeni yıla girelim. Detaylarda boğulmak yerine önümüze bakan, nedenci olmaktansa sonuç odaklı olan, her söylenene inanmak yerine sorgulayıcı olan, ezberci olmaktan çıkıp, aklımızla hareket eden renk cümbüşlerinin gönlümüzü sardığı bir 2018 olması dileği ile...Yorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız