Annelerimiz

Annelerimiz

Serkan 14-05-2018, 11:43 0 1 485 kez görüntülendi

Hayatımıza, karanlık bir suyun içinde, onun nefesi ile, onun sıcaklığı ile yaşamaya başlıyoruz. Onun sevinci ile gülüyor, bazen de üzüntüsü ile ağlıyoruz, düşüncelerin akışına göre heyecanlanıyor yada sakinleşiyoruz. Yükümüz ile annelerimizin sırtında yaşama tutunmaya çalışırız.

Beklenen özlem onlar için gelir, aydınlık sıcak yerimizden, gözlerimiz karanlık dünyaya onunla bakmaya başlar. Tuhaf bir başlangıçtır bu. Birçoğumuz daha küçükken hayallerimizde dahi olmayan başka bir hayatla tanışmış oluruz. Önce kokumuzu içine çeker, bağrına basar, gözyaşları ile bizi temizler. Onun korumasında, himayesinde, sevgisinde, merhametinde, bakışlarında, büyümeye başlarız.

o anda farkına varamasak da; zaman farkı ayırmadan istirahatinden, birçok düzeninden feragat edip bizimle ilgilenir. Bazen bir tebessümümüz onun bütün yükünü alır götürür. Hayat hep bir döngü içerisinde, hastalıkta-sağlıkta, sevinçte-üzüntüde hep bizimle beraber adım atarlar.

Hayatı tanıyalım diye, bazen parklara, bazen tarlaya, bazen alışverişe, bazen işyerine, bazen deniz kenarına yada pikniğe götürürler. Sağlığımız için iğneler canımızı acıtsa da bizimle beraber ağlar. Günler zor gibi gözükse de çabuk geçtiğinin farkına varılmaz. Annemiz bizimle tekrar büyür ve onun gölgesi, şefkati altında emekleye başlarız. "Kaçma yakalayacağım" sesleri yankılanmaya başlar bir süre sonra. Oyunlar da dahi annenin izinden giderek, onun yaptıklarını oyuna yansıtmaya başlarız.

Zaman akıp gider, artık sofrada yeni bir yer açılır. Kendinden önce bizim karnımızı doyurur, enlerin hep bizimle olmasını ister, onun için çalışır onun için çabalar, bir ömür böyle geçer de farkına varmayız belki...

Çoğu zaman biz uyurken sessizce yanımıza gelir, bizi kontrol eder, kokumuzu içine çeker, yüreğini ferahlatır. Bazen "hadi yavrum, yemek zamanı, kahvaltı zamanı" deyip peşinden koşturduğu zaman olur.

Sağlıkla büyümemizi ister, okumamızı ister, okulu bitirmemizi ister, askerden dönüşümüzü bekler, meyveleri görmek ister. Öyle zaman olur ki, acı haberini alır, ne zaman ismin anılsa, içine biriktirdiği gözyaşları dışa akmaya başlar. Acısı ile tatlısı ile bizi içinde yaşatmaya devam eder. Bazen de evlat kokusuna doyamadan, tadına varamadan hayata gözlerini kapatır. Hayatın sır perdesinin bir parçası bu anda gizlidir; ama asla çözülmez. Yada ilk torun sevincine kısa süre kala hayata gözler kapanır da yine ne olduğunu anlayamayız.

Sıkı giy üşütme, şu yanında olsun, terlemişsin elbiselerini değiştirelim, birşeye ihtiyacın var mı?, kendi hastalığında dahi yine de nasihatlerinden vazgeçmeyen gizli öznelerimizdir annelerimiz. Bazen de, evladı olarak özlersin, kardeşi olarak özlersin, keşke yanımda olsan da doya doya sarılsam, öpsem koklasam, tebessümünü görsem diye hayali ile yaşamaya devam edersin de sonu gelmez....

Vefaları her zaman ön plandadır. Çocuklarının koruyucusu olur, eşine eşlik eder, misafirine ev sahipliği, hayata katkı sağlamak için çalışır, hayatın hemen hemen her alanında emeği vardır, vazgeçilmezidir annelerimiz...dünyanın en zor mesleğidir annelik, videomuzu sonuna kadar izleyelim...bu videoyu ne zaman izlesem bende gözyaşlarımı tutamıyorum.Belki de yazamadığımız birçok konu ile tüm bunları kendi dünyasında yaşayan ve yansıtan, hayatımızın görünen yada görünmeyen kısmındaki gizli kahramanlarımız, cennet kapılarının anahtarlarından biri olan annelerimiz, ciğer pare ANNELERİMİZ

Peygamber Efendimiz (sav) "Anne cennet kapılarının ortasındadır" (İbn Hanbel V.198) "Cennet annenin ayakları altındadır" (Nesai Cihad 6) buyurmuştur. Kelebeklerin narinliğini, güllerin güzelliğini yansıttığı annelerimizi çok güzel özetlemiştir.

Değerlerimize değer katan, tebessümü bizden esirgemeyen, yüreğimizin güzelliği olan tüm annelerimizin ve anne adaylarının günü hergün kutlu olsun.

Saygı ve sevgilerimleYorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız