Dengeler...Equilibrio

Dengeler...Equilibrio

Serkan 4-01-2017, 13:10 0 1 092 kez görüntülendi

Hayatımızda o kadar çok unsur var ki, hepsinin dengesi birbirinden farklı. Vücudumuzu düşünün, birçok organ var, hepsi birbirine bağlı ve dengeli; ama hepsi birbirinden çokca farklı. Tüm bunların dengesini sağlamak için birçok bilim dalı var. Gün geçtikçe daha da detaylandırılıyor. Hayatımızın akışı da aynıdır. Doğarız, büyürüz ve ölürüz. Hızla geçen bu sürede hayatımızda diğer dengeleri de sağlamak her bireyin görevi haline geliyor.


Hayatımızın dengesi, aile içi dengeler, iş hayatı dengeleri, sosyal hayat dengeleri, bireysel dengeler vs...Tüm bunları eşit seviyede tutabiliyorsak/tutmaya çalışıyorsak dengeli bir hayata girmişiz demektir. Bazen de, küçük değişikliklerle tüm dengelerimizi alt üst edebiliriz. Sürekli bozuklukları her defasında düzeltmeye kalkmak zihnen ve ruhen yorgunluklara, zihnimizde sürekli soru işaretleri oluşturmaya devam edeceği gibi, önümüzü görmemeye de neden olmaya başlayacaktır. Her konuda ölçülü olduğumuz sürece dengeyi her an koruduğumuzun resmidir. Ölçüler değişmeye başladığında ise, dengelerimizin de değiştiğine an be an şahit oluruz. Hayatımız, santranç oyununa benzetilir. Zaman akışı içerisinde aklımızı iyi kullanarak doğru hamlelerle ilerlememiz istenir. Bunun en önemli özelliği aklımızı gelişi güzel değil, yerinde kullanarak ilerlemektir. Her zaman birkaç adım ötesini düşünerek hareket etmemiz gerekir. Yaşadığımız doğadan birçok örnekleme yapabiliriz. Üzerinde bulunduğumuz dünya içinde bulunduğu galaksinin bir dengesidir. Buna benzer milyonlarca hareket eden gezegen vardır. Hepsi bir ölçü içerisinde gezinmektedirler. Yağan yağmurlar, karlar ölçülü ve denge içerisinde yeryüzüne inmektedir. Bu dengeler olmasa idi, gezegenler sürekli birbirine çarpar, yağmurlar ve karlar ayrışık değil, tonlarca ağırlıkta yeryüzüne inerek felakate neden olabilir.

İşte hayatımız buna benzer, ölüçülü olarak her alanda dengeyi kurabiliriz yada ölçüyü kaçırıp felakete neden olabiliriz.

Sağlıcakla kalın.Yorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız