İş Aşkı...Work Love...

İş Aşkı...Work Love...

Serkan 3-01-2017, 12:45 0 1 177 kez görüntülendi

küçüksün, büyüksün, tecrübelisin, tecrübesizsin, x kuşağısın, y kuşağısın, sarı renklisin, kırmızı renklisin, agresifsin....derken iş dünyasında da parçalara ayrılan gizli özne olduk.

İş dünyası model olarak kendi dünyasından uzaklaşarak farklı modelleri örnek alıp uygulamaya başlamıştır. Bunlardan en önemlisi ve yaygın uygulamada olan Sun Tzu uygulamasıdır. Kimdir Sun Tzu Sunzı, (ya da Sun Zi, Sun-tzu, Sun Tse, Ssun-ds, Sun Tzu), (Çince: 孫子; Pinyin: Sūn Zǐ) MÖ 500'de Wu Devleti'nde (Şimdiki Çin) yaşamış ünlü Çinli komutan, filozof ve askeri bilgedir. Savaş stratejisi üzerine yazdığı Savaş Sanatı (Çince:兵法, Pinyin: Bīng Fǎ) adlı yazılarda toplanan sohbeti dünyanın en eski strateji kuramları olarak kabul görür. 13 bölümde toplanan yazıların, Çin’de çok daha eski dönemlerden beri bilinen savaşma ilkelerinin toplu bir sunumu olduğu ve Üstad Sunzı yorumuyla bir araya getirilmesinin Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (MÖ 480 - MÖ 221) gerçekleştiği sanılıyor. Sunzı bu sohbetlerinde "Gerçek Zafer" için şöyle demiştir: "Gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. Gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir." Tao (Yol) bilgilerinin savaşmak üzerine yorumlandığı en etkili yazılardır. Tao Bilgi'lerinde, kainatın bütünlüğünün doğal akışına gelen her türlü müdahale ve zorlama tükenme yolu sayılır, akışa uyum sağlamak ise öğütlenir. (alıntıdır)


Bu örnek, yok edersen yaşarsın mantığı üzerine kurulu ve sahip olduğun değerleri, vicdanları bir kenara bırakacaksın. Hayatta kalmak için, yaşamını sürdürmek için rakiplerini yok edeceksin. İş hayatında zirveye tırmanmak, zorlu basamaklardan çıkmayı gerektirir. Bu basamakları çıkarken, ya düşeceksin yada engelleri ezerek geçeceksin. Birçoğumuzun çalışma hayatında karşısına çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir. Yok et ve başarıyı yakala.

İş üretmek, çalışmak, hayatımızı idame ettirmek için yapılması gereken bir unsurdur. Yaşadığın değerler, inandığın değerler, çalışma hayatına endeksli değilse bir yerde sorun var demektir. Çalışmaya aşık mısın? çalışman sana aşık mı? her ikisi de değilse, sıradan günlerde çalışmaya devam ediyorsun demektir. Artık hayatımızda, akıllı telefonlar, her an yanımızda olan bilgisayarlar, tablet pc ler...her an her saniye herşeye yetişmek değildir iş aşkı...gelişi güzel değil, yerinde, zamanında, düzgünce ve güzelce yetişmektir iş aşkı. Ölçülü davranmaktır, bugünü kurtarmak değil yarına bakarak adım atmaktır iş aşkı. Yok ederek değil, birlikte adım atarak, paylaşarak ilerlemektir iş aşkı. Kontrolsüzce değil, düşünerek, tebessüm ederek hareket etmektir iş aşkı. Çalışma hayatında başka başka yöntemler yerine inandığın değerler ölçüsünde hareket etsen yeter, gerisi gelir zaten. Başarılı olmak için sadece aklını yönet.
Son sözü kainatın efendisi dile getirmiş;
"Kisi çalismakta kusur ederse (az çalisirsa) Allah onu gam ve gussaya mübtela kilar"
"Hiç bir kimse kendi elinin emeği ile kazandığından daha hayırlı bir lokma asla yiyemez".

Saygı ve sevgilerimle...Yorumlar (0)
Yorum Ekle
  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız