Psikolojim Bozuldu

Psikolojim Bozuldu

Serkan 25-10-2016, 09:23 1 1 535 kez görüntülendi

Psikoloji "bir bireyi, bir topluluğu belirleyen, yönlendiren düşünme, duygulanma, davranış biçimlerinin tümü" tanımlanıyor. Konunun temelinde nedenler çoktur. Neden böyle? neden şöyle? neden, neden, neden....işin içinden çıkılmaz bir sonuç gibi. Duymadım, görmedim, bilmiyorum...
Bazen ağlar, bazen güleriz, bazen koşar, bazen yürürüz, bazen bazen bazen... Yüzümüzü asar, bazen tebessüm ederiz, bazen hüzünlü bazen de sevinçli.
Peki tüm bunlar olurken psikolojimiz mi bozuk oluyor? Bence hayır tabi ki.

İnsanız, fıtratımızda olan şeyleri yaşamak en doğal halimiz olmalı. Esasında bunları yaşamadığımız zaman bir anormallik olabilir. Yakın bir zamanda bir psikolog topluluğa gözlerine kapattırarak bir uygulama yaptı, herkes gözünü açtığında birçok kişi psikoloğun yaptırmak istediği şekilde idi. Bir kısmına ise hiçbirşey olmamıştı. Psikolog uygulamada istediği sonucu alamadıkları için "istenilen sonuçta olmayanların psikolojilerinin bozulmuştur" gibi cümle kullandı. Bende psikoloğun istediği sonucu alamadığı kişiler arasında idim. Psikolojim bozuk mu diye bir ara hayıflandım; ancak sonra herşeyin gayet normal olduğunu herkes gibi bende o teste girdiğime göre sonuç neden benim aleyhime olsun ki. Bence psikolog başaramadığı ve başarısızlığının sonucunu yafta olarak yapıştırmaya kalkışmış olabilir.

Anlatmak istediğim tanımdan da hatırlayacağımız gibi, bir yönlendirme içinde olmayın, birileri sizin adınıza karar vermesin, birileri siz olmasın. Kendiniz olun, duygu ve düşüncelerinizi rahat ifade edin. Her zaman yerinde, zamanında, mantıklı, az ve öz konuşun ama en önemlisi ipin ucunda dahi olsanız doğru konuşun.

Her zaman doğruyu söyleyin ki, duygu düşüncelerinizi başkaları yönlendirmesin hatta belli başlı bazı kalıpların içine girmeyin. Günümüzde görsel medya, tv, gazete, dergi, sosyal medya insanlığın zihnini kirletmek için adeta yarışıyorlar. Şöyle yaparsanız şöyle olur, böyle yaparsanız böyle olur. Peki biz ne zaman biz olacağız? Yada sen ne zaman sen olacaksın? Hayatının akışını bu ve benzeri kolaycılara bıraktı isen sonuç "hiçbirzaman"...
Herşeye kuşbakışı göz atın, yorum yapmayın, sessizce izleyin, hergün neler oluyor neler? izlediğimiz haberden kendimizle ilgili olan neyi alıyoruz? yada almak istiyoruz? hiç denedik mi? hayır deneyin ve görün. Hayatın akışında yapılan konuşmalarda, sunulan haberlerden, okuduğun gazeteden, dergiden, izlediğin tv den, videodan, takip ettiğin sosyal medyadan kendinle ilgili olan kısımları al ve zihninde görsel kirlilik ve gereksiz bilgi kirliliğini silin atın. Düşüncelerinizi ifade edin ama korkusuzca yerinde, zamanında ve olağan ses tonunuzla fazlasına gerek var.

Peygamber Efendimizi (sav) her konuda ashabı ile istişare ettiği gibi hayatımızın akışına da ışık tutmuştur unutmayalım. Herşey bizim için yaratıldı ise, biz neyi yaratmaya (haşa) çalışıyoruz? Sadece yapman gereken; Allah (cc) ın eseri olan bizler herşeyi yerinde ve zamanında kullanırsak psikolojimizin bozulmayacağı gibi bu ve benzeri kalıplara da itilmemiş oluruz.

Sevgi ile kalınYorumlar (1)
 • SUZAN ÖZTÜRK 27 Ekim 2016 09:20

  Merhaba Sevgili Serkan İncesu,

  Önemli bir konuya değindiniz .Günümüzde insanlar,Olması gerekenin dışında tavır takındıklarından (Egolarını herşeyin üstünde tuttuklarından) ,hem kendilerine hem çevrelerine zarar vermekteler.
  (Bu da işin farklı boyutu)

  Hayatı kolaylaştıracak insanlara ihtiyaç var...
  Sevgiler..

Yorum Ekle
 • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız